Współpraca

Spotkania autorskie połączone z dyskusją zbudowane wokół temtyki outsidera i powieści „Zapiski inteligenta”.

 

O czym jest książka?

Z opisu wydawcy: „To nie jest przyjemna opowieść, którą czyta się pod kocem przy herbatce. To nie jest banalna rozrywka, która zastąpi telenowelę. Nie potwierdza wygodnych, znanych schematów – ona z nich jawnie kpi, wybija z rytmu dnia i nie daje o sobie zapomnieć. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy, tak jak bohater, mają dość bycia życiową prostytutką. Nie wszystko bowiem jest na sprzedaż”.

Opinie o książce na portalu Lubimyczytac.pl: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4116514/zapiski-inteligenta

 

Wybrane recenzje:

 

1.) „Książka jest świetnie napisana, łączy w sobie nieraz patetyczny, wzniosły styl towarzyszący poszukiwaniu idei z elementami kolokwialnymi, które w najmniej spodziewanych momentach wybijają czytelnika z rytmu. Choć wydawca przestrzega, że tej lektury nie łączy się z kocem i herbatą, to za mną kilka udanych wieczorów, podczas których dawkowałam sobie opowieść, parskając co kilka stron śmiechem. Całość wybrzmiewa dość autoironicznie, lecz nie w sposób banalny i oczywisty. Ostatnie partie, choć zawierają zgrabne rozwiązanie fabuły, nieco tylko mnie zawiodły, może właśnie przez nagły natłok wydarzeń kontrastujący z wcześniejszym sennym rytmem. Mimo wszystko żałuję głównie tego, że powieść nie jest obszerniejsza.

Dodam też, że mamy tu jeden z najbardziej interesujących i spójnych z treścią projektów okładki wydawnictwa Novae Res. Jeśli jednak mogłabym sobie pozwolić na koncert życzeń, to lekturę tego pokroju chciałabym mieć jeszcze ładniej wydaną, najlepiej w grubej oprawie i na żółtym papierze. Jest to bowiem książka, którą będę się chwalić i polecać na wszelkie życiowe bolączki znanym mi inteligentom!”

źródło: 

Zapiski inteligenta – Bartosz Buśkiewicz

2.) „Książka zawiera sporo odniesień do innych utworów literackich, filmowych, muzycznych czy naukowych. Przeczytamy wzmianki o takich postaciach, jak Stanisław Lem, Joseph Heller, Claude Debussy czy Viktor Frankl. Samo szukanie przez bohatera ideału kobiety, tej jedynej wybranki, nasuwa skojarzenia z „Mistrzem i Małgorzatą” Michaiła Bułhakowa. Norbert, podobnie jak Mistrz pisze swoje opus magnum i podobnie jak Mistrz poznaje piękną Małgorzatę, ucieleśnienie zalet zewnętrznych i wewnętrznych, wybawicielkę od całego zła, jakie niesie ten świat.
Początkowo ma jednak problemy w tej sferze życia, wdaje się w nieodpowiedni romans, a wszechwiedzący narrator tłumaczy go, nota bene, pięknym zdaniem:

„Nigdy nie potrafił budować związków, bo wolał zapładniać papier niż kobiety”.

Nieco żałuję, że ta książka nie jest odrobinę dłuższa, choć w sumie wówczas nie byłaby zapiskami, a, zamkniętą klamrą, opowieścią. Jednak, mimo że jest filigranowa rozmiarem i grubością, to zawiera sporo cytatów wartych zapamiętania, takich jak chociażby ten:

„Czuł, że za dużo myśli […] W efekcie rozpamiętywał to, co minęło, i martwił się tym, co będzie, nie mając pojęcia, co jest teraz. Czytał gdzieś, że powodem każdej depresji jest zagubienie się na ścieżce czasu”.

Jeśli macie refleksyjny nastrój, w który idealnie wpasują się spostrzeżenia nonkonformisty, filozofia obserwatora, historia outsidera, czyli po prostu… zapiski inteligenta, to jest to lektura zdecydowanie dla Was”.

źródło: http://lubimyczytac.pl/profil/553397/ksiazkolub

3.) „Idealna powieść dla ludzi mających dość schematów i dla tych, którzy próbują być poza nimi. Nie jest to łatwa książka, którą czyta się dla rozluźnienia czy rozrywki. Dzięki swojej stosunkowo niedługiej formie, nadaje się nawet dla tych, którzy raczej rzadko sięgają po lektury. „Zapiski inteligenta” to niezwykle intrygująca pozycja, po którą z pewnością sięgnę jeszcze raz, aby wyciągnąć więcej wniosków. Jest poruszająca i ostrzegam; skłania do myślenia!”

źródło: http://zksiazkawkieszeni.blogspot.com/2016/11/zapiski-inteligenta-bartosz-buskiewicz.html?m=1

 

Tematyka spotkania.

 

Podsumowując, pozycja wpisuje się w nurt powieści egzystencjalnej, główny bohater to outsider, który poprzez napisanie własnej powieści stara się znaleźć ujście i zrozumienia dla własnej natury. Właśnie wokół problematyki outsidera chciałbym zbudować całe spotkanie. Wspomagając się literackimi przykładami, a więc „Wilkiem stepowym”, „Mdłościami”, „Zbrodnią i karą” oraz gruntowną analizą dokonaną przez Colina Wilsona w „Outsiderze” zamierzam pokazać, kim są najczęściej outsiderzy w literaturze i jak przebiega ich droga rozwoju. Opowiem również o artyście jako outsiderze na przykładach takich twórców jak Fryderyk Nietzsche, Vincent van Gogh czy William Blake.

 

Kim jestem?


Jestem autorem trzech książek, copywriterem, prowadzę blogi www.pozaschematem.eu oraz www.bartoszbuskiewicz.pl Od ponad trzech lat współprowadzę filozoficzny klub dyskusyjny Sokrates Cafe Katowice.

 

Moje doświadczenie.

 

Mam doświadczenie w wystąpieniach publicznych, poniżej przykłady dotychczas zrealizowanych:

Najciekawiej jest zawsze na nieznanych wodach. O szukaniu pasji w życiu.

Wykład wygłoszony w Zespole Szkół Śródlądowych w Kędzierzynie – Koźlu:

Kim jest człowiek? Literatura jako alternatywna metoda samopoznania.

Wykład wygłoszony na XLVII Spotkaniu Karmnika Filozoficznego:

Klub Dyskusyjny Sokrates Cafe Katowice:

Dla kogo jest to spotkanie?

Grupa wiekowa to młodzież od 15 roku życia oraz dorośli. Najlepiej gdyby spotkanie miało kameralny charakter, a więc aby publiczność nie przekraczała liczby 100 osób.

Jest to projekt komercyjny, jego koszt to 450 zł + koszta dojazdu, nie wystawiam faktur VAT.

Bartosz Buśkiewicz
790419270